Koenzym Q10 – Właściwości, Działanie I Zastosowanie
Koenzym Q10 – Właściwości, Działanie I Zastosowanie

Koenzym Q10 – Właściwości.

Koenzym Q10 – Właściwości, Działanie I Zastosowanie. Witam serdecznie po przerwie. 😉 Dziś opiszę znaczenie Koenzymu Q10 w naszym ciele. Więc aby nie przeciągać przechodzę do rzeczy. Zachęcam do komentarzy i cennych wskazówek na ten temat.

Z uwagi, iż wkrótce zacznę aktywnie promować mój blog mam nadzieję, że artykuły wniosą wiele pożytku. Nie znam się na promocji ani reklamie, więc każdy miłe słowo będzie dla mnie cenne. Z góry dziękuję. Bożena. A więc wróćmy do tematu Q10.

Koenzym Q10 – Właściwości, Działanie I Zastosowanie. Szczerze? Szczerze, to musiałam trochę przestudiować ten temat, aby dokładnie przekazać państwu znaczenie tej ważnej substancji dla naszego organizmu. Sama od pewnego czasu suplementuję Koenzym Q10 i stwierdziłam że warto poświęcić mu więcej uwagi na blogu.

Koenzym Q10 – niezbędny dla produkcji energii.

Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania łańcucha oddechowego, który odpowiada za wytwarzanie energii w komórkach. Łańcuch oddechowy to seria reakcji chemicznych, w których energia z pożywienia jest uwalniana i wykorzystywana do wytwarzania adenozynotrifosforanu (ATP), czyli głównego źródła energii dla komórek.

Koenzym Q10 pełni w łańcuchu oddechowym rolę przenośnika elektronów. Elektrony te są transportowane z jednej substancji do drugiej, a w wyniku tego procesu uwalniana jest energia. Koenzym Q10 jest niezbędny do tego procesu, ponieważ pomaga transportować elektrony przez błony komórkowe.

Koenzym Q10 – Właściwości. ochrona komórek przed uszkodzeniami

To koenzym Q10 jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki, prowadzić do chorób i starzenia się organizmu.

Koenzym Q10 neutralizuje wolne rodniki, zapobiegając ich uszkodzeniom komórek. W ten sposób pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami genetycznymi, chorobami serca, chorobami nowotworowymi i innymi schorzeniami.

Koenzym Q10 – Właściwości. wsparcie pracy układu sercowo-naczyniowego

Koenzym Q10 jest ważnym składnikiem komórek mięśnia sercowego. Jego niedobór może prowadzić do zaburzeń pracy serca i zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca.

Koenzym Q10 pomaga poprawić krążenie krwi, zmniejszając lepkość krwi i zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych. W ten sposób pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca, takich jak zawał serca, udar mózgu i choroba wieńcowa.

Rozwinięcie – funkcja produkcji energii

Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania łańcucha oddechowego, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie energii w komórkach. Łańcuch oddechowy to seria reakcji chemicznych, w których energia z pożywienia jest uwalniana i wykorzystywana do wytwarzania adenozynotrifosforanu (ATP), czyli głównego źródła energii dla komórek.

W łańcuchu oddechowym Koenzym Q10 pełni rolę przenośnika elektronów. Elektrony te są transportowane z jednej substancji do drugiej, a w wyniku tego procesu uwalniana jest energia. Właśnie koenzym Q10 jest niezbędny do tego procesu, ponieważ pomaga transportować elektrony przez błony komórkowe.

Mechanizm działania

Koenzym Q10 łączy się z grupą sulfhydrylową (-SH) białka cytochromu C, który jest kolejnym enzymem w łańcuchu oddechowym. W wyniku tego połączenia elektrony z koenzymu Q10 przechodzą na cytochrom C.

Cytochrom C następnie przekazuje elektrony na kolejny enzym w łańcuchu oddechowym, a proces ten powtarza się, aż elektrony dotrą do ostatniego enzymu, który przenosi je na tlen. W wyniku tego procesu powstaje woda i uwalniana jest energia.

Ważność dla organizmu

Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania łańcucha oddechowego, a więc do produkcji energii. Jego niedobór może prowadzić do zmniejszenia produkcji energii w komórkach, co może objawiać się zmęczeniem, osłabieniem mięśni i innymi problemami zdrowotnymi.

Źródła w diecie

Koenzym Q10 występuje w żywności, takiej jak mięso, ryby, orzechy, nasiona i warzywa. Jednak ilość koenzymu Q10 w diecie jest zwykle niewystarczająca, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu. Dlatego w niektórych przypadkach suplementacja koenzymu Q10 jest zalecana. Pamiętajmy że warto suplementować Q10 dla dobrego stanu skóry i włosów.

Koenzym Q10 – produkcja spada wraz z wiekiem.

Wspomniany Koenzym Q10 jest nieznacznie wytwarzany przez organizm człowieka. Jego produkcja spada wraz z wiekiem. Osoby starsze mogą być bardziej narażone na niedobór koenzymu Q10.

Koenzym Q10 występuje w żywności, takiej jak mięso, ryby, orzechy, nasiona i warzywa. Jednak ilość koenzymu Q10 w diecie jest zwykle niewystarczająca, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu. Moim zdaniem przy obecnej żywności suplementacja koenzymu Q10 może być zalecana. Podejrzewam

Zalecana dzienna dawka koenzymu Q10 wynosi 30-100 mg. Suplementy koenzymu Q10 są dostępne w postaci kapsułek, tabletek, proszku i płynu. Każda kapsułka zawiera aż 100 mg koenzymu Q10! 

A to mój ulubiony z NSP

Z uwagi na fakt, że koenzym Q10 najlepiej przyjmować w towarzystwie zdrowych tłuszczów. Kupuję ten umieszczony w kapsułce wypełnionej oliwą z pierwszego tłoczenia. To zapewnia lepsze wchłanianie.

Podziel się:

Ten post ma jeden komentarz

  1. żaneta

    CIEKAWY ARTYKUŁ. Dobrze wiedzieć 😉

Dodaj komentarz