Jod - jaki produkt wybrać

Jod. Jaki produkt wybrać?

Witam. Jod – jaki produkt wybrać i gdzie występuje? W tym artykule opiszę znaczenie jodu w naszym organizmie i najlepsze jego źródła. Przedstawię najlepszą możliwą alternatywę w postaci dobrze przyswajalnego produktu, który zapewni Ci odpowiedni poziom jodu przez cały czas.

Zapraszam 😉

Czym jest jod i jakie ma znaczenie dla naszego organizmu?

Jod, czyli jaki produkt wybrać oraz jak niedobory jodu przez dłuższy czas w organizmie mogą wyrządzić wiele szkód zdrowotnych? Zacznijmy od tego, że jod ma bezpośredni wpływ na naszą tarczycę i jej zdolność do produkcji i wydzielania hormonów. Jeśli tarczyca będzie źle funkcjonować, to cały nasz organizm zacznie to odczuwać, ponieważ brak jodu zwiększa ryzyko niedoczynności tarczycy.

Dzieje się to dlatego, że w tym samym czasie w organizmie wzrasta stężenie tyreotropiny. Tyreotropina to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który stymuluje funkcje wydzielnicze tarczycy. Niedobór jodu stanowi jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy. Stąd ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy.

Jaki mechanizm jest pobudzany przez nieprawidłową pracę tarczycy?

Mechanizm ten bierze się z powodu, iż niskie poziomy wydzielanych hormonów przez tarczycę angażuje przysadkę mózgową do intensywnego wytwarzania tyreotropiny (niedoczynność), a zbyt wysokie poziomy hormonów tarczycowych powoduje zbyt niskie stężenie tyreotropiny (nadczynność). Tyreotropina oznaczana jest jako TSH i warto przeprowadzić okresowe badania na jej poziom we krwi.

Jod odgrywa bardzo dużą rolę na naszą tarczycę i funkcjonowanie organizmu. Niedobór, jak i też nadmiar ma dla nas wielkie znaczenie. Częściej jednak się spotykamy z niedoborem i z opłakanymi, w związku z tym skutkami zdrowotnymi. Jakie jest, więc zalecane spożycie jodu?

WHO zaleca osobom dorosłym spożycie 150 μg jodu dziennie. Kobietom ciężarnym i karmiącym ok. 250 μg dziennie. O ile mi wiadomo, bo nie pamiętam tych czasów 🙂 w Polsce zaczęto w ramach programu profilaktyki jodowej obowiązkowo jodować sól kuchenną w roku 1997.

Jakie ponadto produkty spożywcze zawierają jod?

Jod – jaki produkt wybrać? Zacznijmy najpierw od produktów spożywczych bogatych w ten minerał. Osoby spożywające nawet produktu zawierające jod mogą zmagać się również z jego niedoborem, ale oczywistym jest, że będą miały mniejsze ryzyko jego niedoboru. Zatem poniżej przedstawię listę produktów zawierających pierwiastek jodu.

Jod. Jakie produkty spożywcze są bogate w jod?

Jod – jaki produkt wybrać. główne produkty spożywcze zawierające jod. Należą do nich:

  • Ryby morskie (dorsz, mintaj, makrela, flądra).
  • Algi morskie – do nich wrócimy za chwilę.
  • Owoce morza (małże, krewetki).
  • Żurawina

Jak zauważyliście ciężko mieć nadmiar jodu w organizmie. Przy standardowej diecie łatwo o jego niedobór. Najważniejszym jest w pierwszej kolejności przeprowadzić badania, zanim sięgniemy po suplementację tym pierwiastkiem. Muszę zaznaczyć że osoby borykające się już teraz z nadczynnością tarczycy, która została zdiagnozowana i potwierdzona przez lekarza muszą ograniczać spożycie jodu. Ta grupa osób jest wyjątkiem, której dodatkowe spożycie jodu może być szkodliwe.

Dla pozostałych jeśli chcą zostać przy obecnej diecie i nie zmieniać swoich nawyków żywieniowych mam alternatywę, którą sama stosuję. Jak wyżej wymieniłam, to algi morskie są jednymi z dużą zawartością jodu. Składa się jednak, tak że suplementacja tym pierwiastkiem z NSP daje bardzo pozytywne wyniki.

Jod – Jaki Produkt Wybrać?

Produktem, który rekomenduję jest ze sklepu Naturessunshine o nazwie Kelp (100 kaps.).

Jod. Jaki Produkt Wybrać?

SKŁADNIKI:
brunatne wodorosty morskie, otoczka kapsułki (żelatyna), nośniki (sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu).

Morza i oceany to jedne z najbogatszych w pierwiastki mineralne miejsc na ziemi. Wzdłuż ich linii brzegowych występują wodorosty zwane brunatnicami (brunatne wodorosty morskie). Brunatnice wchłaniają składniki odżywcze ze środowiska, w którym żyją, stając się ich cennym źródłem. Stanowią one istotny suplement diety mieszkańców Japonii i Polinezji. Produkt Kelp powstał z myślą o dostarczeniu do organizmu jodu. Zawarte w nim brunatne wodorosty morskie zapewniają niezbędną ilość jodu w organizmie dla fizjologicznej samoregulacji wymiany jodu. Brunatne wodorosty morskie wzmacniają również odporność i posiadają właściwości ogólnie regenerujące dla utrzymania funkcji organizmu.

NSP

Kelp wyróżnia się na tle innych suplementów zawierających jod. Sama cierpię na niedoczynność tarczycy i poziom jodu jest dla mnie bardzo ważny. Szczerze rekomenduję ten produkt. Po rejestracji, jak widać, masz cenę o wiele niższą. Jako zarejestrowany użytkownik masz wiele więcej korzyści. Link do rejestracji w NSP: www.e-naturessunshine.com.

Polecam również zapoznać się z pokrewnym wpisem o hormonach: https://zdrowababka.pl/zaburzenia-ukladu-hormonalnego/.

W razie pytań lub problemów z zamówieniem zapraszam do kontaktu.

Bożena 😉

Podziel się:

Dodaj komentarz