Zaburzenia układu hormonalnego.

Zaburzenia układu hormonalnego.

Zaburzenia Układu Hormonalnego. Zacznijmy od tego, czym jest układ hormonalny i z czego jest zbudowany. Układ hormonalny można inaczej nazwać układem dokrewnym, ponieważ wszystkie hormony są przenoszone za pośrednictwem krwi. W ten sposób hormony są dostarczane do naszych narządów i regulują, ich pracę co przekłada, się na utrzymanie homeostazy. Homeostaza w skrócie to zdolność utrzymywania mniej więcej stałych parametrów wewnętrznych organizmu. W przyszłości przybliżę pojęcie homeostazy w innym wpisie.

Układ hormonalny składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to gruczoły dokrewne wewnątrzwydzielnicze bez przewodów wyprowadzających wydzielinę i w tym przypadku produkowane hormony trafiają bezpośrednio do krwi. Drugi element to komórki wydzielnicze rozsiane w obrębie innych narządów.

Co to są hormony i jak działają?

Hormony, to substancje organiczne wydzielane do krwi, w której zaczynają swoją podróż do naszych narządów. Mają za zadanie wzmacniać lub hamować czynności komórek docelowych. Prostymi słowami można określić, że hormony regulują nasze procesy życiowe i utrzymują je na odpowiednim poziomie. Każdy z gruczołów wydziela inny rodzaj hormonów. Na przykład tarczyca pobudza syntezę białek oraz zwiększa uwapnianie kości. Z kolei hormony przytarczyczne regulują, gospodarkę wapniem wzajemnie się uzupełniając. To tylko jeden z wymienionych hormonów, który podałam dla przykładu.

Zaburzenia układu hormonalnego.

Jeśli zacznie nasz układ hormonalny źle funkcjonować, to zaczyna źle funkcjonować cały nasz organizm. Może to być nadczynność lub niedoczynność któregoś z gruczołów. Zła produkcja hormonów przekłada się na zachwianą pracę organizmu i powoduje szereg chorób z tym związanych. Na przykładzie tarczycy zła produkcja hormonów może prowadzić do senności, bóli stawowych, szybki wzrost lub spadek wagi, podwyższone tętno, wytrzeszcz oczu. Ten ostatni przypadek, to wyjątkowo podły sygnał. 😉

Może zdarzyć się, że zaburzenie może tyczyć się również innych gruczołów, które produkują hormony. Ważne jest, aby iść do lekarza i poprosić o badanie, które określi nasz stan układu hormonalnego, zanim zaczniemy odczuwać z tym związane poważniejsze dolegliwości. Zawczasu możemy, już wesprzeć pracę układu hormonalnego dbając o odpowiednią suplementację. Składnikami wspierającymi gospodarkę hormonalną są między innymi witaminy z grupy B oraz kwas foliowy.

Możesz wspomóc układ hormonalny kwasem foliowym w kompleksie witamin z grupy B. Przenieś się na stronę NSP w celu zakupu. Kliknij Tutaj. 120 kapsułek za 49zł po rejestracji. Możesz bezpośrednio zakupić bez rejestracji w cenie detalicznej. W razie pytań zapraszam pod zakładkę KONTAKT

Podziel się:

Dodaj komentarz